
Jaký je rozdíl mezi garsonkou, 1+kk a 1+1? Čím se liší celková užitná plocha nemovitosti od té obytné? Znalosti týkající se plošné výměry a dispozice bytu využijete nejen při hledání pronájmu, ale také při vyplňování daňového přiznání nebo v komunikaci se stavebním úřadem v případě rekonstrukce.
Dispozice bytu
První číslice označuje počet místností – čím je vyšší, tím více pokojů v bytě najdeme. Za místnost považujeme jen prostor s minimální rozlohou 8 m2, jenž splňuje podmínky k bydlení. Tyto podmínky se vztahují především na světlo, teplo a větrání.
Druhá číslice zastupuje kuchyň, avšak to pouze v případě, že má alespoň 12 m2, okno a stěny, jež ji oddělují od ostatních místností. Je-li kuchyň součástí obývacího prostoru, značíme ji zkratkou kk, tedy kuchyňský kout.
Příklad: Byt s dispozicí 2+1 tvoří dvě obytné místnosti a jedna samostatná kuchyň.
Jak už tušíte, garsonka, dříve garsoniéra, a 1+kk vyjadřují totéž. Byt o jedné místnosti musí mít dle zákona nejméně 16 m2 a jedno okno. Kuchyň odděluje maximálně příčka, zatímco v případě 1+1 stojí jako samostatný pokoj.
Dispozice berte jako orientační údaj. Opomíjejí například příslušenství, které se pokládá za samozřejmé – koupelnu, toaletu, chodbu, případně předsíň a někdy také spižírnu. Navíc jsou byty, pro něž se standardizovaný popis nehodí nebo je zkresluje. Dispozice nevypovídají ani o velikosti. Ta se uvádí v metrech čtverečních (m2) a odpovídá podlahové ploše. Díky následujícímu odstavci budete mít jasno i v dalších dvou pojmech, které s výměrou souvisí.
Plošná výměra bytu
Celková užitná plocha je oproti podlahové doplněna o vnější příslušenství – balkóny, terasy, nebo sklepy. Musí být ale ve výhradním užívání majitele bytu.
Obytná plocha zahrnuje pouze místnosti bez vnitřních a vnějších příslušenství, tedy bez sociálních zařízení, chodeb, sklepů i balkónů.
Dispozice i plochy vám vykreslím tak, abyste si na prohlídce připadali už jako doma. Přesvědčte se o tom v záložce Nemovitosti.