Říjnem skončilo babí léto a s ním i sezóna chataření. Přináším vám proto 9 tipů, s jejichž pomocí zvládnete zazimování chaty s přehledem a vyhnete se možné katastrofě.
Tipy pro vnitřní prostory
1. Odvezte veškeré zásoby jídla, pro jistotu i toho trvanlivého.
2. Peřiny, polštáře a ubrusy zatáhněte vzduchem do pytlů, nebo je také vezměte s sebou domů.
3. Nábytek odsuňte od zdí, skříňkám otevřete dvířka a povrchy náchylné k vlhnutí ošetřete chemickým přípravkem – mně osobně se osvědčil Sanytol. Zamezíte tak vzniku plísní.
4. Vypněte vodu a vypusťte ji z trubek i z boileru, kohoutky nechte otevřené. Do záchodu nasypte nemrznoucí směs – dejte si ale pozor, ať se neumažete. Vodoměr zabalte do deky nebo obložte polystyrenem. Vyměnit prasklé sklo by vás na jaře vyšlo i na několik tisíc.
5. Dejte do pořádku elektrické spotřebiče, vyčistěte vše od kávovaru až po sekačku. Vypněte v chatě pojistky, ať nedojde ke zkratu.
Tipy pro venkovní prostory
6. Zkontrolujte střechu, jestli jí nikde nezatéká. Okapy zbavte nánosu. Dobře vám k tomu poslouží dvouramenný čistič, který koupíte v hobby marketu a díky kterému nebudete muset k výše položeným okapům šplhat po žebříku.
7. Na zahradě posekejte a shrabejte trávu. Citlivé rostliny překryjte třeba jutovým pytlem.
8. Z barelů vylijte vodu, nebo do ní vložte z půlky naplněné plastové lahve. Předejdete tak prasknutí barelu, které způsobuje rozpínání ledu.
9. Ukliďte zahradní nábytek a máte-li bazén, zazimujte ho taky.
Na závěr se s chatou rozlučte – máte hotovo a můžete se těšit, až se sem na jaře zase vrátíte. Pokud však zvažujete, že chatu do začátku příští sezóny vyměníte, ozvěte se mi. Ráda vám s prodejem i koupí pomůžu.